czwartek, 9 lipca 2015

Pomiary wychyleń lotek i sterów - kątomierze.

Kątomierz modelarski do lotek i sterów
 Prawidłowa regulacja modelu to w głównej mierze odpowiednie zachowanie symetrii konstrukcji, wyważenia i prawidłowo dobranych kątów wychyleń powierzchni serowych. Kontrolę tych wychyleń możemy przeprowadzić z pomocą odpowiednich urządzeń. Chciałem tu przedstawić sposoby pomiarów z pomocą prostych kątomierzy skonstruowanych do tego celu.
Do budowy potrzebne nam będą : karty telefoniczne
Kątomierz modelarski do lotek i sterów( bankomatowe ), soda oczyszczona spożywcza, klej CA i kawałek bowdena. Dodatkowo potrzebny nam jest dostęp do drukarki i komputera. Proponuję wykonanie trzech różnych kątomierzy do
naszych zastosowań, są to kątomierz wskazówkowy,
kątomierz stały do pomiaru kąta wychylenia i kątomierz stały,
który wskazuje nam nie kąt, a wysokość w mm.
Kątomierz modelarski do lotek i sterów
Budowę rozpoczynamy od dokładnego wymycia z pomocą acetonu lub nitro posiadanych zużytych kart bankomatowych. Oczywiście możemy jako budulec zastosować materiał zupełnie inny, np sklejkę lotniczą o grubości 1 mm. Przy pomocy drukarki drukujemy skalę dla poszczególnych kątomierzy. Wydruk najlepiej wykonać na papierze samoprzylepnym, możemy też drukować na papierze zwykłym i następnie kleić to do kart z pomocą UHU Pora. Z kart wycinamy zgodnie z zarysem i rysunkiem poszczególne elementy kątomierzy. Kątomierz wskazówkowy składa się z trzech elementów, są to podstawa, skala oraz wychylana wskazówka.

Kątomierz modelarski do lotek i sterów
Poszczególne elementy kleimy ze sobą z pomocą kleju CA. Składamy elementy pod kątem 90 stopni i wkraplamy pomiędzy nie klej. Następnie po związaniu zasypujemy szczelinę sodą oczyszczoną i zalewamy CA. Daje nam to mocny i trwały "spaw".

Wydrukowane skale poszczególnych mierników.
Kątomierz modelarski do lotek i sterówOd góry elementy kątomierza wskazówkowego, czyli sama skala i wskazówka. Poniżej z lewej strony skala miernika wysokości wychyleń. Pozwala ona na pomiar do wysokości 40 mm z dokładnością 1 mm.
Po prawej poniżej skala kątowa obejmująca zakres 90 stopni od -45 do 45 stopni. Skale po  naklejeniu na elementy kątomierzy zabezpieczamy malując je lakierem bezbarwnym w spraju. Proponuję lakier bezbarwny firmy Autofit dostępny w marketach Castorama, Praktiker lub inny podobny.

Kątomierz modelarski do lotek i sterów
Wskazówka kątomierza wychyłowego montowana jest do podstawy z pomocą ośki wykonanej z kawałków bowdena. Sama wskazówka została lekko nacięta od ośki do końca i następnie w tę szczelinę wlałem czerwony lakier. Całość wytarłem, tak by lakier pozostał tylko w samej szczelinie.

Kątomierz modelarski do lotek i sterówPomiar kąta wychylenia lotki z pomocą tego urządzenia sprowadza się położenia go na skrzydle, lotce itd w ten sposób, by ośka pokrywała się z zawiasem lotki.
Wskazówka leży na samej lotce i pod własnym ciężarem porusza się stosownie do jej wychyleń pozwalając nam na odczyt kąta wychylenia.  Punkt zerowy znajduje się w połowie skali.
Urządzeniem tym możemy dokonać pomiaru i regulacji w zakresie od - 45 do 45 stopni. Jedynie musimy dbać o to by w trakcie pomiaru urządzenie równo leżało na skrzydle czy też stateczniku. Na fotografiach pomiar wychyleń lotki w dół i w górę.
Kątomierz modelarski do lotek i sterów Stosując to urządzenie możemy zmierzyć aktualne kąty wychyleń lub też regulować wychylenia do danego kąta granicznego w obydwie strony.
Kątomierze stałe budujemy poprzez przecięcie kart na równe połowy. Połówki kart sklejamy ze sobą dbając o to, by kąt pomiędzy ściankami wynosił równe 90 stopni.
Dodatkowo wycinamy paski o grubości 5 mm, stanowić one będą ograniczniki. Ogranicznik obejmuje skalę i pozwala przesuwać się na niej. Naklejamy skalę, znów zabezpieczamy ją lakierem.
Kątomierz modelarski do lotek i sterów
Pomiar wysokości wychyleń.
Kątomierz modelarski do lotek i sterówGro producentów modeli w instrukcjach swych zaleca sposób regulacji lotek podając wartości nie w stopniach a własnie w mm. I tutaj ten kątomierz doskonale się sprawdza. Z jednej strony pozwala nam zmierzyć na jaką wysokość lotka się wychyla,
a z drugiej poprzez nasunięcie ogranicznika możemy ułatwić sobie regulację wychylenia.
Ustawiamy np ogranicznik na wysokości 12 mm i powoli z pomocą nadajnika wychylamy lotkę do wartości granicznej odpowiednio ustawiając w nadajniku punkty EPA dla dolnych i górnych wartości.
 Analogicznie jak w poprzednim mierniku możemy z pomocą tego wskaźnika ustawiać lub też kontrolować wartości wychyleń podane w stopniach. W tym przypadku ważne jest odpowiednie ułożenie wskaźnika na płacie tak by miejsce zerowe pokrywało się z zawiasem lub też puntem obrotu lotki. Zastosowanie dwóch takich wskaźników z obu stron płata przytrzymanych małym ściskiem sprężynowym znacznie ułatwia nam odczyt i regulacje.

Wzorce do pobrania : PLIK PDF

1 komentarz:

  1. Niestety w pliku pdf pojawił się błąd który niestety przydatność pomiarów pozwala o kant d... rozbić. Cała masa pracy poszła na marne a efekt... no cóż... no dobra... powiem co jest nie tak... "nieprawidłowe" pisze się razem nie osobno...

    OdpowiedzUsuń