czwartek, 16 maja 2013

ToTo innych modelarzy.

Nic tak nie cieszy jak widok "własnych" modeli tworzonych przez innych modelarzy.
Wiem że modeli tych już trochę powstało w świecie. Na początek ToTo-7, który jak widzę zbiera bardzo fajne opinie, trochę filmów z tymi modelami znalazłem na youtubie, trochę się ich "wala" po forach modelarskich i innych stronach. Otrzymuję też maile od budowniczych , a nawet prośby o zamieszczenie i parę słów na mojej stronie. BaterflajowyŚwiat , który tworzę od lat prawie dziesięciu jest strona statyczną i nie zamierzam na ten moment przenosić jej na jakiegoś Wordpressa czy też innego cms-a. Po to powołałem do życia to miejsce, gdzie można się odnieść, podyskutować, wyrazić opinię.

Na początek ToTo-7 w wykonaniu Pana Adama Szymury z Gliwic ( Adaś bez Twojej zgody zamieszczam, ale myślę że pozwolisz ). Adam jest chyba na dzień dzisiejszy najlepszym znawcą tego modelu, gdyż wykonał go w kilku egzemplarzach i każdy jeden jak widziałem zrobiony był perfekcyjnie.
ToTo-7 w wykonaniu Pana Jana Jankowskiego, który napisał do mnie, że zacytuję :
"Witam,
Chciałbym podziękować za umożliwienie skorzystania z planów samolotu TOTO 7 i instrukcji jego budowy.
Ponieważ jest to dopiero mój drugi deproniak, kilka stron łopatologii bardzo mi pomogło.
W załączeniu przesyłam zdjęcie na którym:
- toto w środku, to TOTO 7,
- toto z tyłu to ja
- a na dole mój osobisty przyjaciel i kierownik lotów w momencie uruchamiania dopalacza
Pozdrowienia
Jan Jankowski z Tuchomia (wieś koło Gdyni)"
ToTo-7 w wykonaniu  Pana Wiktora Sobocińskiego, jego słowa :
Witam
Jestem studentem Politechniki Rzeszowskiej mam 21 lat, interesuję się modelarstwem lotniczym od około 3 lat na poważnie od roku.
Po kilku kupionych modelach gotowych do lotu postanowiłem zbudować coś z planów. Wybór padł na Toto pańskiego projektu ze względu na dostępność materiałów oraz przede wszystkim dlatego że model w Pana założeniu miał dźwignąć aparat lub kamerę. Opis budowy oraz plany były bardzo czytelne i nie sprawiały problemów. W trakcie budowy kadłuba próbowałem jakoś sensownie rozmieścić wyposażenie i kamerę, dlatego też pozwoliłem sobie na modyfikacje modelu. 
Tak powstał całkiem pokaźny model Toto 7 z dwoma silnikami umieszczonymi na skrzydle, oraz rozpiętością zwiększoną do 1600 mm. Jako że jest to pierwszy mój model budowany z depronu nie wyszedł zbytnio estetycznie, wykończenie stanowi taśma pakowa. Nie wiem czy jest to pierwsza taka modyfikacja ( starałem się kierować własną wiedzą, przeczuciem i pomysłem ).
Samolot w locie zachowuje się bardzo poprawnie choć według opinii kolegi modelarza jest " leniwy na lotkach", mimo że waży około 1000 g  lata i wznosi się całkiem żwawo ( akrobat to nie jest ale nie takie było założenie ). Konstrukcja okazała się być nadzwyczaj wytrzymała, dziś zaliczyła pierwszego krecika i wyszła z tego bez szwanku. Model ma za sobą 4 udane loty ze starym telefonem komórkowym jako kamerą ( niestety słabej rozdzielczości ), w niedalekiej przyszłości planuje założenie wyposażenia FPV i próby w locie, być może model okażę się być fajną platformą do lotów FPV po przysłowiowym "podwórku".........
Pozdrawiam,
Wiktor Sobociński.

I ciekawostka, ToTo-7 opisywany był na vietnamskim forum modelarskim pod adresem : http://www.clbmohinh.com/forum/ToTo7-depron-trener-m79791.aspxChętnych do zamieszczenia opinii etc z budowy i lotu ToTkami zapraszam do kontaktu.


2 komentarze:

  1. Gratuluję, pewnie jest Pan bardzo dumny z tego, że tak wiele ludzi wykorzystuje Pański pomysł. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że ten model może unieść aparat, bądź kamerę. Gdyż dzięki rozwijającej się technologii możemy mieć podgląd na żywo z naszego modelu :) i nagrywać, lub robić zdjęcia z lotu ptaka, coś fantastycznego! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fakt trochę moich modeli lata "po świecie". Być może temat tego modelu za jakiś czas odkurzę i spróbuję go przeprojektować stricte pod FPV lub filmowanie z powietrza. Pozdrawiam sklep Perfecthobby :) i zapraszam do ewentualnej współpracy.

    OdpowiedzUsuń