poniedziałek, 28 października 2013

W czym rysować ?

W czym rysować ?, jak żyć ?

Generalnie bardzo wielu modelarzy staje czasami przed wyzwaniem stworzenia rysunku, dokumentacji czy jak tam zwał. Rzecz niby prosta, narysować model, narysować element, stworzyć rysunek "zapytaniowy" celem wysłania go na forum, czy też komuś innemu. Wszak jeden obraz to więcej niż tysiąc słów jak mawiał poeta Sofronow. Jakie kryteria, jakie wymagania i w końcu jaki program ?
Sprawa wydaje się prosta, gdy chodzi nam o rysunek poglądowy, bez skali, bez szczegółów. Wtedy wystarczy nam zwykły Paint czy tez inny programik. "Jaja" zaczynają się w momencie, gdy istotnym jest dokładny wymiar, zobrazowanie szczegółów budowy, ukazanie zależności elementów i ich wpływu na siebie.
Aż prosi się o jakiegoś Autocada. Istnieje cała masa  darmowych cadów do pobrania z sieci, licencje niektórych nawet pozwalają nam na prace zarobkowe, czyli komercyjne.
Sam wielokrotnie podchodziłem do cada, gdzie za główny jego plus upatrywałem fakt możliwości zaznajomienia się z obsługą , zasadami i całą filozofią autocadową.

Jednak od przeszło dwudziestu lat pracuję w Corelach począwszy od wersji drugiej.
W pewnym czasie zacząłem używać tego programu do tworzenia dokumentacji technicznych moich modeli. Kolejne wersje wprowadzały następne udogodnienia w zakresie tworzenia rysunków technicznych  i praktycznie dzisiaj posługuję się generalnie tylko tym programem.

Jakie plusy Corela ?
  • precyzja
  • dokładność
  • automatyczne wymiarowanie
  • export do dowolnego formatu
  • możliwość dowolnego "kolorowania" i wyjścia poza schemat rysunku technicznego
Jakie minusy ?
  • praktycznie jedynie praca w przestrzeni 2D 
  • cena programu
No niestety, ale Corel swoje kosztuje, najtańsza wersja Home & Student to ok 300 PLN. Wersja komercyjna to już zupełnie inne pieniądze. Czy warto poświęcić te 300 PLN kosztem lipoli, reglera ?
Jeśli hobby nasze traktujemy poważnie, nie ograniczamy się jedynie do składania z pudełka, jeśli zamiarem naszym jest też podzielić się swą wiedzą z innymi, to warto.
I to nie nie tylko w odniesieniu do rysunków samolocików, ale w całym aspekcie grafiki.
Jaka wersja ?
Praktycznie rysunek "techniczny" zrobimy w każdej dostępnej, jednak dopiero od wersji X3 mamy gro środków, które właśnie w rysunku technicznym są bardzo pomocne. 

Rysunek typowo techniczny ( w moim mniemaniu ) zrealizowany w Corelu.


Rysunek techniczno-ilustracyjny w tymże.


Jakie inne programy prócz cadów i Corela ?
Od pewnego czasu zafascynowało mnie rysowanie w 3D, istnieje cała masa produktów do takowych rysunków, np Studio 3DMax, Blender i inne, no i oczywiście Autocad.
Odnalazłem się jednak w produkcie zupełnie darmowym, odnalazłem to może zbyt wiele powiedziane.
Chodzi o Google Sketchup-a. Walczę z nim, a raczek z jego filozofią od przeszło roku, nie do końca pewien jestem za każdym razem jego efektów. Na dzień dzisiejszy radzę sobie dość dobrze w rysowaniu ... mebli i temu podobnych tematów oscylujących głównie wokół wystroju i projektu aranżacji miejsc. 
Przykład projektu wystroju wnętrza, a właściwie zabudowy. Zresztą z powodzeniem zrealizowany.


Przykład prostych form technicznych, czyli schemat budowy siłowni do pomiaru napędów elektrycznych.
Opis budowy i dokumentacja fotograficzna siłowni pod adresem : http://motylasty.pl/warszt_3.html#warsztat14W temacie "modelarstwa" program ten jednak czasami stanowi dla mnie jedną wielką "niewiadomą".
O ile w rysunkach Corelowych narzędzie jako takie jest mi doskonale znane, "wiem co i wiem jak", o tyle w przypadku Sketchupu za każdym razem jest to dla mnie totolotek :)
Ale polecam każdemu, masa niezłej zabawy.


Wymienione programy posiadają bardzo fajną dokumentację, całą masę tutoriali i przykładów użycia znajdziemy zarówno w postaci plików pdf , jak i filmów na Youtoobie. Warto też zaglądac na fora poświęcone tym programom : 
Wystarczy się tylko porozglądać. Samo oprogramowanie do ściągnięcia z netu, gdzie Sketchup jest darmowy, natomiast Corel występuję zazwyczaj w wersjach testowych 30 dniowych.

Linki do stron i forumów traktujące o Corelu i Sketchupie

Corel


Sketchup

Nic tylko .... rysować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz