piątek, 5 sierpnia 2022

SketchUp - edycja plików typu STL

Gro modelarzy i osób używających drukarek 3D często pobiera z internetu gotowe modele lub też elementy w formacie plików STL, czyli praktycznie gotowych części do wydruku. Wystarczy je jedynie wczytać do jakiegoś slicera, zapisać jako OBJ i drukować. Problem pojawia się, gdy pobrany model STL wymaga poprawek, edycji czy też jakichkolwiek innych prac. Na co dzień używam do tworzenia modeli 3D SketchUpa i w tym artykule chciałem opisać, jak sobie radzić właśnie z takim problemem. 
SketchUp jako taki nie pozwala na import i wczytanie STL-a.
Opcje importu są bardzo okrojone.
Ale mamy coś takiego jak wtyczki i wśród nich znajdujemy odpowiednią, która daje nam  możliwości importu pliku STL.
Wtyczka ta nazywa się SketchUp STL ( sketchup-stl.2.2.0.rbz )  i możemy ją pobrać ze strony : https://extensions.sketchup.com/extension/412723d4-1f7a-4a5f-b866-281a3e223337/sketch-up-stl

Strona ta wymaga jakiegoś zalogowania, można to zrobić przez konto google .

Link do folderu gdzie znajdują się pluginy, sam SketchUp i polska instrukcja do tego programu.  : https://drive.google.com/drive/folders/1np-exryEMSXXhbe0XUxDWcT-oQv8SI_X?usp=sharingWtyczkę po pobraniu instalujemy tradycyjnie, czyli po uruchomieniu Sketchupa wchodzimy w menu Window -> Preferences -> Extensions i klikamy na klawisz Install Extension.
Wybieramy pobrany plik i instalujemy.


Ponownie uruchamiany SketchUpa i w MENU File->Import pojawia nam się do wyboru format STL.Teraz warto zwrócić uwagę na Opcje importu STL-a, dostępne pod klawiszem Options.
Jeśli nie zaznaczymy widniejących pól : Merge coplanar faces ( połącz współ płaszczyzny ) i Attempt to repair non-solids ( próbuj naprawić nie wypełnione płaszczyzny ) , SketUp wczyta nam model jako zbiór trójkątów, gdzie trudno nam będzie cokolwiek poprawić w miarę rozsądnym czasie.
Plik trójkątów.

Jeśli jednak opcje te zaznaczymy, to otrzymamy model, który bez problemu możemy edytować.
Czysty plik do edycji.

I w tym momencie świat staje przed nami, jak to mawiają optymiści - otworem, pesymiści dokładnie zaś wiedzą o który dokładnie otwór chodzi :).Mam nadzieję, że zawarta tu "wiedza" pomoże komuś w zmaganiach,
jeśli sami używacie innych przydatnych plug-inów dajcie znać. 

4 komentarze: