sobota, 17 czerwca 2017

Kwintesencja modelarstwa - Halny

HALNYTo w moim mniemaniu od lat stanowi kwintesencję modelarstwa. Właśnie modele pływające.  Mówię o .... formie, o wkładzie pracy, o tym co spod rąk może wyjść.
Co prawda nigdy nie pływałem RC i podejrzewam, że może być to nudne, ale samo wykonanie - pełen szacunek i podziw.
Na poniższych fotografiach model Halnego autorstwa Pana Ryszarda z Łodzi, nawiązaliśmy jakiś tam kontakt modelarski. Trochę o modelu słowami autora :
"Model Halnego wykonany jest w podziałce 1:20,czyli długość 1,04 m,wg Planów modelarskich
 z 1989 r.Kadłub statku wykonany z tkaniny szklanej i żywicy.Wszystko pozostałe oprócz relingów,olinowania itp. detali-z HIPSu różnej grubości. Model posiada pełne wyposażenie oświetleniowe pokładu,masztu,reflektorów tzw szperaczy realizowane ledami.
Oczywiście jest modelem pływającym, napędzany silniczkami od spryskiwaczy fiatowskich,dwuśrubowy. Sterowanie aparaturą Graupner starego typu dwukanałową ( lewo -prawo, przód - tył). Budowany z przerwami koło 4 lat. Jedyne co nie działa to radar nie miałem pomysłu na jego napęd, oraz wirujące szyby sterówki z tych samych powodów.
Zasilanie z akumulatora żelowego od UPS-a."

HALNYHALNY


Fotografie zamieszczone za zgodą autora, zostały przekadrowane na potrzeby tego serwisu.

1 komentarz:

  1. Nie wiem czy oryginalne zdjęcia udostępnione przez autora są takiej małej rozdzielczości, czy "zostały przekadrowane na potrzeby tego serwisu" tak je zepsuły.
    Chciałoby się móc zobaczyć trochę szczegółów tych 4 lat pracy, niestety widać zero
    :-(

    OdpowiedzUsuń