niedziela, 22 czerwca 2014

Przed pierwszym lotem.

Środek ciężkośći w modelu RCTym razem zamieściłem na zaprzyjaźnionej stronie MODELMOTORU artykuł poświęcony przygotowaniu
Środek ciężkośći w modelu RCmodelu do oblotu. Stanowi on niejako po poprzednich tekstach traktujących o budowie modeli, doborach silników, śmigieł itd  następny krok do celu. A celem jest nic innego tylko poprawnie odbyty lot modelem RC.
Starałem się skupić głównie na sposobach kontroli geometrii modelu, wyważaniu, rozmieszczaniu wyposażenia.

Fragment tekstu :
"Kolejnym krokiem w naszych pomiarach jest sprawdzenie kąta zaklinowania płata i usterzenia. Czynności tej nie możemy w żaden sposób bagatelizować. W przypadku budowy modelu z zestawu zazwyczaj sama konstrukcja modelu już wymusza sama z siebie prawidłowe ustawienie tego kąta. O ile nie popełniliśmy błędów w trakcie montażu zestawu możemy to traktować jaką czynność typowo kontrolną. W przypadku budowy modelu na podstawie planów, własnego projektu czy też modelu z przeszłością dla nas nie wiadomą pomiar ten staje się koniecznością. Pomiaru takowego dokonujemy z pomocą odpowiedniego przyrządu.
 Fotografia 6 – jest to kątomierz modelarski zbudowany w oparciu o plastikowe elementy i dwie rurki aluminiowe. Zewnętrzne ramiona urządzenia są rozsuwane i pozwalają na pomiar płata o cięciwie około 40 cm. W handlu dostępne są podobne przyrządy produkowane przez firmy Great Planes, Graupner i wiele innych. "

Myślę że to co pisze przyda się głównie początkującym modelarzom i pilotom.
Tradycyjnie zapraszam do zapoznania się

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz